Local View
Ny skånsom behandling til akutte blodpropper i lungerne
Udstyret er fortsat i udviklingsfasen, men et lignende system er nu godkendt til klinisk brug, og Aarhus Universitetshospital har som det første hospital i Danmark taget behandlingen op.
En af de patienter, som foreløbig har fået fjernet blodpropper i lungerne er Asmira, der er tvillingegravid og oplevede at få mere og mere åndenød. En skanning afslørede, at hun havde flere blodpropper i lungerne. Hun blev sendt til Aarhus og fik suget blodpropperne ud ved det lille indgreb i lokalbedøvelse. Asmira er nu godt halvvejs i sin graviditet og både mor og tvillinger har det godt.
I videoen viser afdelingslæge Asger Andersen hvordan Asmiras lunger så ud før og efter indgrebet og forklarer, hvordan udstyret til at suge blodpropper ud af lungerne virker.
Video: Tonny Foghmar